środa, 1 marca 2017

Masoni

Masoneria, jaką znamy dziś, powstała 24 VI 1717 roku w tawernie Jabłonka (Apple tree). Wtedy to cztery brytyjskie loże masońskie założyły Wielką Lożę Brytyjską. Z Anglii idea dotarła do Francji, a następnie rozeszła się po całym kontynencie. Masoni swoje mityczne początki wywodzą od pierwszego człowieka czyli Adama, jego listek figowy miał symbolizować fartuch, a jego syn Kain miał być pierwszym wolnomularzem. Z ruchem masońskim miał być też powiązany Hiram czyli budowniczy Świątyni króla Salomona. Został on zamordowany, ponieważ nie chciał zdradzić swoich budowlanych sekretów. Masoni mieli mieć też powiązania z Templariuszami, do tej sprawy wrócimy trochę później

Zbudujemy nowy dom

Zostawmy jednak mityczne początki masonerii. Faktem jest, że współczesne loże masońskie wzięły swój początek od średniowiecznych cechów budowniczych. Wolnomularze (bo tak ich nazywano) byli najbardziej wpływową i cieszącą się największą swobodą grupą społeczną. Wszystko to przez posiadaną przez nich wiedzę o stawianiu monumentalnych budowli. Nie chcąc stracić swoich przywilejów strzegli zazdrośnie swojej wiedzy. Z tego powodu opracowali system tajnych znaków, który miał posłużyć do odróżnienia wtajemniczonych od profanów. A że znaczna część tych ludzi została przyuczona do zawodu przez mnichów (wtedy najbardziej wykształconą grupę społeczną), to wolnomularze cechowali się silnym kodeksem moralnym i potrzebą samodoskonalenia.

Cyrkiel i węgielnica- jeden z bardziej znanych symboli masońskich



Wraz z rozwojem nauki i technologii budowniczy powoli tracili na znaczeniu. Jednak ich tradycja została przejęta przez ludzi spoza fachu, oczywiście z pewnymi modyfikacjami. I tak loże wolnomularskie przestały zrzeszać tylko budowniczych, a nawet powoli zostawali wypychani przez osoby z zewnątrz. Do lóż zaczęto przyjmować osoby wybitne i wpływowe. Członków lóż zaczęły coraz bardziej zajmować sprawy światopoglądowe, moralne i filozoficzne. Ze starych czasów zostały symbole i stopnie wtajemniczenia czyli uczeń, czeladnik i mistrz (tak zwany ryt uniwersalny lub świętojański). W późniejszym czasie pojawiły się też inne ryty. I dochodzimy tu do roku 1717 roku. Rok ten jest uważany za początek lóż masońskich. Członkowie działali według zasad chrześcijańskich, jednocześnie , dzięki rozumowi, oczyszczając je z zagadek. Masoni Boga nazywali Wielkim Architektem.


Templariusze, założyciele USA, zmiany

Loże masońskie rozprzestrzeniły się szybko po całej Europie. Ekspansja masonerii na kontynent zaczęła się od Francji. I to w tym kraju pojawił się pierwsza wzmianka o powiązaniu templariuszy i masonów. Taką hipotezę wysnuł w roku 1737 Chevalier Ramsay, członek Wielkiej Loży Francji.

Masoni mieli też spory wpływ na powstanie Zjednoczonych Stanów Zjednoczonych. Podobno członkowie loży Saint Andrew brali czynny udział w bostońskiej herbatce, która zaczęła powstanie przeciw kolonistą. Uważa się również, że spośród 56 ojców założycieli USA aż 51 należało do lóż masońskich. Jednakże według badaczy tak naprawdę do masonerii należało od 5 założycieli Stanów Zjednoczonych. Warto też wspomnieć, że między innymi August Poniatowski i kilku jego bliskich współpracowników należało do masonerii.

XIX wiek był czasem wielkich zmian w lożach. Największą rewolucją było wykreślenie z zasad przez loże francuskie punktu o Bogu jako Wielkim Architekcie. Argumentowali to tym, że czystość sumienia nie pozwala zmuszać swoich członków do wiary w Boga. Ten ruch spowodował konflikt między lożami angielskimi, a francuskimi. Loże angielskie i niemieckie były nieortodoksyjnie chrześcijańskie, a francuskie i włoskie były wrogo nastawione do kościoła.

Ogólnie Kościół od samego początku patrzył nie przychylnym okiem na masonów. Na przykład w roku 1738 papież Klemens XII wydał bullę „In eminenti”, potępiający ten ruch, a Leon XIII w roku 1884 podtrzymał to stanowisko, dopiero II Sobór Watykański złagodził podejście do sprawy masonów, jednak nadal Kościół Katolicki uważa bycie członkiem masonerii to grzech ciężki i taka osoba nie może przyjmować sakramentów.

Warto odnotować, że w XIX wieku loże niemieckie jako pierwsze na świecie pozwoliły na wstępowanie do swoich szeregów ludzi pochodzenia żydowskiego. W ich ślady poszły inne loże. Równie w tym wieku pozwalano przyjmować kobiety, a nawet zakładać żeńskie loże

Po szczeblach kariery

Na czele każdej loży masońskiej stoi Wielki Mistrz, a członkowie mogą mieć różny stopień wtajemniczenia. Najprostszym podziałem osób ze względu na ten stopień jest już wspomniany ryt uniwersalny. Chwila, chwila, a co to w ogóle jest ten cały ryt? Ryt to rodzaje obrzędów lub rytuałów. Mają one za zadanie budowanie więzi braterstwa i wspólnoty. Jest sporo rytów masońskich, omówię trzy z nich.

Nie ma to jak graficzne przedstawienie tematu


Zacznijmy od rytu szkockiego dawnego i uznanego. Jest to jeden z najpopularniejszych rytów. Mocno osadzony w judaizmie i średniowiecznym chrześcijaństwie. Powstał on w 1754, a za jego twórcę uznaje się Mikołaj de Bonneville. Ryt ten miał na początku 25 stopni wtajemniczenia. Swoje obecne 33 stopnie uzyskał w 1761 roku w USA.

Obrządek Królewskiego Sklepienia lub Świętego łuku Królewskiego, do trzech stopni rytu świętojańskiego dodano pięć nowych stopni: 4. Dawny Mistrz, 5. Doskonały Mistrz, 6.Najdoskonalszy Mistrz, 7. Mason Sklepienia (Arch), 8. Mason Królewskiego Sklepienia (Royal Arch)

I ostatni tu omawiany ryt to ryt Memphis-Misram. Tutaj widać mocne wpływy gnostycyzmu, kabały i okultyzmu. Powstał we Włoszech w roku 1805. Jest to jeden z rytów z największą liczbą stopni wtajemniczenia, na początku było ich 90 aby w końcu osiągnąć 97 stopni, a następnie (po włączeniu do Wielkiego Wschodu Francji) zredukowany do 33 aby był kompatybilny z rytem szkockim.

Symbole masońskie

Symbolika tego stowarzyszenia odnosi się do średniowiecznych wolnomularzy, więc pojawiają takie przedmioty jak poziomica, która miała symbolizować równowagę i harmonię lub cyrkiel czyli symbol wiedzy i rozumu, węgielnica- porządek, uczciwość i szczerość. Kamień miał symbolizować proces samodoskonalenia i wraz z nią awansowanie w hierarchii masońskiej od ucznia do mistrza.

Oko opatrzności. Każdy się spotkał z tym symbolem

W symbolice pojawiają się kogut i pelikan. Kogut był symbolem czujności, a pelikan poświęcenia. Według legend to właśnie pelikan karmił swoje pisklęta swoim ciałem. Natomiast mordercom Hirama przypisano trzy cechy niepożądane u masona czyli ignorancja, fanatyzm i tyrania. Ważnym symbolem była też litera G, która była monogramem takich słów jak: generacja (siła następnych pokoleń), grawitacja (siła rządząca ruchem), gnoza (najgłębsza prawda moralna), geometria (podstawa wszystkich nauk ścisłych, bez niej zostają nam tylko spekulacje).

Nie można zapomnieć o drugim, zaraz po cyrklu i węgielnicy symbolu, czyli oku wpisanym w trójkąt. Trójkąt symbolizuje naukę, a oko świadomość i mądrość. Innym symbolem mądrości i rozumu było Słońce.

Loże masońskie dziś

Na świecie istnieje 330 tysięcy lóż, które zrzeszają około 6 milionów członków. W Polsce jest kilkaset członków, którzy są zrzeszeni w 5 lóż: Wielka Loża Narodowej Polski, Wielki Wschód Polski, Międzynarodowy Zakon Mieszany „Prawa Człowieka" i loża Gaja Aetarna i Prometea. Dwie pierwsza przyjmują samych mężczyzn, trzecia jest lożą mieszaną, a dwie ostatnie lożami żeńskimi.

I na tym zakończymy ten blog. Nie wyczerpuje on całkowicie tematu. Jak pewnie zauważyliście nie poruszyłem teorii spiskowych. Pomyślałem, że akurat ten aspekt jest na tyle rozprzestrzeniony w internecie, że nie będę się powtarzał.

~Dominik







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka