sobota, 9 września 2017

“Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” - recenzja

Tytuł: „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy”
Autor: Bartłomiej Grzegorz Sala
Ilość stron: 263
Wydawnictwo Bosz
 
„»Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy« są kontynuacją tzw. »czarnej trylogii« zapoczątkowanej przez »W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów«. Bartłomiej Grzegorz Sala – historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez wieki różne zakamarki Europy. Autor szczegółowo opisuje postać każdego wilka i wilkołaka, zaznacza przypisywane mu cechy i kreśli jego miejsce w kulturowych odniesieniach. Omawia też historyczne i kulturowe tło zapisanych opowieści, opisuje miejsca związane z konkretnymi postaciami. Dzięki temu książka stanowi kopalnię wiedzy nie tylko o wilkach i wilkołakach Europy, ale i jej historii.”
 
Ocena końcowa 10/10
 
Zdecydowanie podpisuję się pod słowami, które można znaleźć na okładce książki. Czytając ją serdecznie żałowałam, że w czasach szkolnych nie byłam fanką historii. Autor w stworzenie tej książki włożył ogrom pracy. Każda z historii poprzedzona jest obszernym wstępem historycznym, abyśmy mogli wczuć się w klimat czasów, której historia zostanie nam opowiedziana. Swoją przygodę z wilkami i wilkołakami Europy zaczynamy od przysłów związanych z wilkami i ich zwyczajami. Następnie przechodzimy przez mitologię grecką, sławną rzymską wilczycę, a nawet mitologię skandynawską. A później naszym oczom ukazują się różne podania, mity i legendy, które towarzyszyły ludziom w średniowieczu i późniejszych wiekach. Autor wspomina nawet króla Artura i rycerzy okrągłego stołu. Wśród wszystkich opowieści nie mogło również zabraknąć żywotów świętych takich jak święty Franciszek z Asyżu. Możemy się również zapoznać z historiami ludzi, którzy dokonali niebywałych zbrodni twierdząc, że są likantropami lub takich, którzy wierzyli, że zawarli pakty z diabłem. Zbrodnie jakich dokonali w tym czasie mrożą krew w żyłach i nie nadają się dla wrażliwych czytelników. Autor pokusił się nawet o przedstawienie kilku najciekawszych wilków i wilkołaków znanych ze światowej kinematografii. Znalazło się tutaj nawet coś dla fanów najbardziej znanego wampira, czyli Draculi. Mało kto przecież wie, że miał on swoje powiązania z wilkami. Na kartach tej niezwykłej książki można zapoznać się z bardzo intrygującą opowieścią, która jeszcze się nie zakończyła, gdyż pewna bestia pojawia się cyklicznie co 16 lat. Oznacza to ni mniej ni więcej, tylko to, że możemy o niej usłyszeć już za 10 lat.
Zdecydowanie polecam „Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” wszystkim fanom nie tylko mitologii, ale również historii. Gwarantuję, że nikt nie będzie się nudził, a w trakcie czytania mózg pracuje na wysokich obrotach.
Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję wydawnictwu Bosz oraz Business & Culture.
- Frey

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka