niedziela, 17 sierpnia 2014

O Eziu i innych postaciach z Assassin's Creed (II, Brotherhood, Revelations)

Seria gier o asasynach nosi tytuł „Assassin’s Creed”. Jest to gra o zakonie asasynów, skrytobójców, ale spodziewać się można różnych rzeczy. Pojawią się tam nie tylko fikcyjne postacie, ale również historyczne jak np. Leonardo da Vinci. Mamy też styczność z Junoną i Minerwą, czyli z rzymskimi boginiami. Za broń Eziowi czasem służy „magiczne jabłko”, czyli fragment Edenu, rzecz nie z naszego świata i nie stworzona przez ludzi. 


Ezio Auditore da Firenze to asasyn, który jest Włochem i pochodzi z Florencji. Jego imię z greckiego oznacza „orzeł”. Gry z jego udziałem są w okresie renesansu. Ma wiele pozytywnych cech:  jest mądry i wysportowany jak na asasyna przystało, bywa także zabawny. Jest kobieciarzem, no bo w końcu to rodowity Włoch. Porywczość, mściwość i działanie impulsywne to jego słabsze strony. Walczył oczywiście z templariuszami. W „Brotherhood” zostaje wybrany przez innych członków zakonu na mentora, czyli dostał awans na najwyższą rangę w zakonie.  Mając pięćdziesiąt jeden lat wyruszył w podróż do Konstantynopola i Majsafu, aby odnaleźć klucze i wejść do zabezpieczonej biblioteki Altaira. Auditore postanowił w końcu porzucić drogę asasyna i spędzić resztę swych dni z ukochaną Sofią Sartor. Doczekali się dwójki dzieci: syna Marcello i córki Flavii. Ezio zmarł w rodzinnej Florencji, na ławce, mając 65 lat.

Leonardo da Vinci to bliski przyjaciel Ezia. Z zawodu malarz i architekt. Jest wesołym, optymistycznym i przyjacielskim człowiekiem, lecz odwaga nie była jego mocną stroną. Leonardo był geniuszem, zajmował się wieloma dziedzinami nauki i sztuki, tworzył nowe machiny, które czasami dostawały się w niepowołane ręce. Uważał, że jego pracy brakuje celu. Dla Ezia skonstruował różne wynalazki m.in. ukryte ostrze, które później ulepszał. Leonardo po raz pierwszy spotkał Ezia, gdy ten pomógł swojej matce odebrać zamówione obrazy z pracowni Leonarda.  Dostał propozycję dołączenia do zakonu, ale odmówił.

Największymi przeciwnikami Ezia była nietypowa rodzina Borgiów (nie będę się tu rozpisywać o stosunkach między nimi), głównie Cesare i Rodrigo. Rodrigo był zarówno papieżem jak i przywódcą templariuszy. Zginął z ręki własnego syna, gdyż ten chciał mieć wszystko dla siebie. Cesare miał chęć opanowania świata. Chciał rządzić wszystkim i wszystkimi. Walcząc ostatecznie z Eziem krzyczał, że żaden człowiek nie może go zabić, więc Ezio zostawił go w rękach losu i zrzucił go z murów Castel Viana.

W „Brotherhood” pojawia się Niccolò Machiavelli, który doradzał mu w różnych sprawach oraz Bartolomeo d'Alviano  także mu pomagał w tej części, np. poprzez wypożyczanie mu własnych żołnierzy. Yusuf Tazim, mistrz konstantynopolskich asasynów służył pomocą podczas misji w Konstantynopolu. Bardzo ciekawa postać, przyjacielski i dobry asasyn.

Rodzicami Ezia są Maria  i Giovanni, a jego rodzeństwo to Petruccio, Federico i Claudia. Właśnie śmierć ojca i braci sprawiła, że Ezio stał się asasynem i poprzysiągł zemstę (o tych wydarzeniach opowiada gra Assassin’s Creed II).  Młodego asasyna wspierał wujek Mario, który zginął podczas oblężenia Monteriggioni w „Brotherhood”.

~Emyn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka