Afryka to różnorodny kontynent, który zrodził wiele cywilizacji. Płodność u rozwiniętych kultur i tych prymitywnych, odgrywało bardzo ważną rolę. Jedną z największym cywilizacji Afryki był Egipt. Izyda była znana nie tylko w granicach Daru Nilu, ale również była dobrze znana w Rzymie. Była typową boginią płodności, której obowiązki zawierały także opiekę nad rodzinami i kobietami. Wiara w Izydę sięga czasów przed dynastycznych i jak większość bóstw, kiedyś była tylko plemiennym wyobrażeniem. W mitologii Egiptu była córką Geba i Nut, siostrą naczelnych bogów. Była żoną swego brata, Ozyrysa, którego przywróciła do życia, po tym jak ich brat Set, poćwiartował go. Jej synem był Horus, miała też przybrane dziecko- Anubisa, syna Nefretete i Ozyrysa.
Izyda jest jedną z niewielu bogów egipskich, którzy są pokazywani w ludzkiej postaci. Bardzo kochała ludzi, którym towarzyszyła w wielu pracach. To ona pomagała przy narodzinach, jak i przy uprawie ziemi.Nauczyła ludzi czytać, pisać i szyć. Była też symbolem odrodzenia, powrotu do żywych, jaki medycy.
Egipt to nie tylko bogowie, ale wiele dziwnych rytuałów,które miały przede wszystkim zapewnić człowiekowi godne życie po śmierci. Mumifikacja to najskuteczniejszy środek, aby je sobie zapewnić. Starania, by zachować ciało w jak najlepszym stanie obejmowała także możliwość prokreacji. Zwykło się owijać członki nasiąkniętymi żywicą bandażami. Miało to pomóc zmarłemu zachować męską władzę.
Łączenie płodności z życiem i śmiercią nie jest wyjątkowe.Wiele ludów Afryki miało podobne bóstwa. W Nigerii istniała w wiara w boginie Ala, która dawała i odbierała życie. W Ghanie była bogini-matka Asase Ya, która z kolei jest również boginią rolnictwa. Naczelną boginią ludu Jorubo jest Nana,bogini-matka, która oczywiście jest boginią płodności. Nana stworzyła cały wszechświat. Jej dzieci to Słońce i Księżyc.
W Afryce jednak trudno o jednolita mitologię. Plemiona nie maja ustalanej stałej listy bóstw, ale istnieje wiele symboli płodności, dość uniwersalnych. W wielu regionach, kiedy kobieta ma problemy z zajściem w ciążę,miejscowy szaman jest proszony o zrobienie lalki płodności. Raz kończy się tylko na powstaniu samej figurki, która ma przypominać dziecko, czasami jednak,zaleca się kobiecie taktowanie lalki jak prawdziwe dziecko, co ma oszukać nieprzychylnych bogów.
W wielu mitach Afrykańskich symbolem płodności jest jajko, z którego powstaje świat. Niekiedy owe jajko jest stworzone przez jakieś bóstwa,ale częściej to ono było praprzyczyną stworzenia. Nie tylko ze względu na przeznaczenie jajko zyskało status symbolu płodność, zawdzięcza to równo kształtowi. Okrągłość jajka jest kojarzona z kobiecym Łonem, czyli najbardziej płodnym miejscem.
- Sonia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz