poniedziałek, 22 grudnia 2014

Symbole buddyzmu

Każda wielka religia obfituje w symbole, czy to chrześcijaństwo czy to islam, a także Buddyzm o którym dzisiaj mowa. Pierwszym omawianym symbolem jest Koło Dharmy, reprezentujące nauki Buddy w tym najważniejszą Ośmioraką Ścieżkę, która pozwalała człowiekowi się wyzwolić oraz samsarę, czyli nieustającą śmierć i narodziny. Bywa też nazywane „Kołem Prawdy” albo „transformacji”.  Początkowo koło było symbolem samego Buddy, zanim rozpowszechnił się jego wizerunek. Jest to również symbol pomyślności. W Tybecie koło zapobiega dekoncentracji i ignorancji.  

Mandala to nie do końca sam symbol, stała się też ona ornamentem zdobniczym, rozpowszechnionym na całym świecie. Jej tworzenie jest ściśle związane z medytacją. W buddyzmie słowo mandala oznacza święte krąg. Jego tworzenie nie tylko ma zastosowanie symboliczne, ale i terapeutyczne, stosowane w współczesnej psychologii. Mandala to połączenie koła i kwadratu, gdzie koło symbolizuje odrodzenie, niebo, a kwadrat  świat ziemski. Mandale można nie tylko narysować, można ja przekazać za pomocą dłoni, specjalnego ułożenia. Mandale mają tez kluczowe zastosowane w  inicjacji religijnej. 



Koło życia to bardzo ważny symbol. Oznacza on samsarę, czyli nieprzerwane odradzanie się z którego każdy człowiek, pragnie się wyrwać poprzez nirwanę. W centrum koła znajdują się trzy zwierzęta, każde z nich symbolizuje jeden stan: wieprz ( niewiedza), ptak ( awersja) i wąż( przywiązanie). Cała trójka reprezentuje trzy największe trucizny z których wszystko się rozwija, a buddyzm pozwala się uwolnić. 



Śriwatsa bywa kojarzona negatywnie, ale to nic innego jak nieskończenie przeplatający się węzeł. Jest pomyślnym znakiem. Zależnie od kultury symbolizuje różne stany. Może oznaczać samsarę, ale też świat ziemski i niebo, połączenie między żywymi, a zmarłymi. Ze względu na swoją nieskończoność symbolizuje również mądrość Buddy, która była nieskończona. 

Mało osób wie, że w buddyzmie istnieje różaniec, który pojawił się przed chrześcijaństwem. Pomaga on w medytacji, wykonuje się go z drewna, nasion, a nawet kości.  Lotos, który ma specjalne znaczenie w całej Azji, znalazł swoje miejsce i w Buddyzmie. Jest pomyślnym symbolem, jego wzrost symbolizuje unoszenie się duszy, woda to doświadczenie, a słońce do którego się podnosi to oświecenie.   



- Sonia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka