środa, 18 marca 2015

Tradycje pogrzebowe na świecie

Naszym tematem niespodzianką są tradycję pogrzebowe na świecie. Czyli jak to chowa się trupy.  W Polsce ledwo zdołaliśmy przyzwyczaić się do kremacji, a na świecie wymyślono nieraz całkiem absurdalne pochówki. W hinduizmie dosyć popularna forma pochówku, palenie ciał ma swój największy kult w  Paśupatinath, świątyni w Nepalu.  Świątynia leży nad rzeką Bagmati, wzdłuż której dzień i noc palą się stosy pogrzebowe zwane- ghaty. Prochy są wyrzucane do rzeki. Zmarły jest bardzo odświętnie przystrajany w kwiaty i kadzidła, ma to swoje praktyczne zastosowanie. Palone zwłoki bardzo śmierdzą. Do niedawna wraz z mężem miały zginąć na stosie pogrzebowym również żony. Wdowa w Nepalu czy w Indiach ma bardzo zły status, uważa się, ze przyciąga śmierć. Dlatego rodzinna wygania wdowę z domu.
Na Filipinach zmarły przebywa w rodzinnym domu przez siedem dni od śmierci. W ósmym dniu sadowi się nieboszczyka na krześle w drzwiach, w tym czasie opowiada się o życiu zmarłego. Istnieje jej też zwyczaj wedle którego osoba, która wyczuwa bliski koniec wybiera sobie drzewo, obok którego stawia się chatę w której dożywa ostatniego tchnienia. A po śmierci zmarły jest chowany w trumnie z tegoż drzewa. Zależnie od regionu zwłoki się pali lub chowa pod podłoga domu.  Przed wyniesieniem trumny z domu, zamyka się wszystkie okna, by dusza nie mogła uciec. Podobny zwyczaj praktykowano również w Polsce. Pogrzeb zwiastuje także śmierć kogoś innego, aby się tego ustrzec należy umyć włosy specjalnym szamponem gogo.

W Japonii najczęściej dokonuje się kremacji. Jest to spowodowane wysokimi cenami działek. Kolorem żałoby jest biały, a większość pogrzebów odbywa się w tradycji buddyjskiej. W trumnie umieszcza się różne przedmioty w tym słodycze. Podczas pogrzebu zmarły otrzymuje nowe imię. W Chinach również biały symbolizuje żałobę, a pogrzeb ma być hałaśliwy by odgonić złe duchy. Chińczycy są przekonani, ze przodkowie głęboko ingerują w życie żywych. Do trumny zmarłego chowa się białą kopertę z pieniędzmi.
W zaratusztrianizmie zmarłych układa się na specjalnych wieżach na których żerują sępy. Ma to służyć pozbyciu się fizycznej powłoki i uwolnieniu się duszy. Podobny zwyczaj istnieje w Tybecie, ciało jest krojone i rozrzucane, by ptaki mogły się nim pożywić.  Na niektórych wyspach Pacyfiku wraz z zmarłym zabijano całą rodzinę, by zmarły nie czuł się samotny. Dla Muzułmanów pogrzeb musi się odbyć szybko i po cichu.

Na Wyspie Celebes pogrzeb do ogromne wydarzenie na które oszczędza się całe życie. Organizuje się huczne uczty, a rodzinna i sąsiedzi przynoszą dary pod postacią jedzenia lub żywego inwentarza. Niestety podczas uroczystości zarzyna się bawoły. Żydzi zasłaniają zmarłym twarz, a w trumnie wiercą dziurę, dzięki której do środka dostaje się ziemia.  


- Sonia 

2 komentarze:

  1. Bardzo podobają mi się uroczystości pogrzebowe i tradycja upamiętniania zmarłych w naszym kraju. Uważam, że są na prawdę piękne.
    https://mojaniol.pl/organizacja-pogrzebow/

    OdpowiedzUsuń
  2. Profesjonalny zakład pogrzebowy SACRUM zorganizuje piękny pogrzeb bez względu na wyznanie i tradycje pogrzebowe w rodzinie zmarłego.

    OdpowiedzUsuń

statystyka