piątek, 15 września 2017

“Doskonała” - recenzja

Tytuł: „Doskonała”
Autor: Cecelia Ahern
Ilość stron: 479
Wydawnictwo: Akurat
„Trzymająca w napięciu, szokująca i wzruszająca kontynuacja «Skazy» - powieści, którą znana i ceniona na całym świecie autorka podbiła serca także najmłodszych czytelniczek.
Celestine żyje w społeczeństwie opanowanym obsesją doskonałości. Napiętnowana Skazą, decyduje się na bunt przeciwko nieludzkiemu systemowi. Jedyną osobą, której może zaufać, jest Carrick. Czy dwoje młodych, kochających się ludzi ma jakiekolwiek szanse w walce z bezdusznym, skostniałym porządkiem? Czy zapał i gorąca miłość wystarczą, by skierować świat na nowe tory?”
 
Fabuła 10/10
 
„Skaza” zakończyła się w chwili, kiedy Celestine uciekła z domu, od swojej demaskatorki Mary May i została oficjalnym zbiegiem i najbardziej poszukiwaną Naznaczoną w kraju. Od tej chwili ukrywała się u dziadka, który był nękany ciągłymi inspekcjami. Wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności dziadek został zamknięty w areszcie za ukrywanie zbiega, choć samego zbiega nie odnaleziono. Carrick zgodnie z daną Celestine obietnicą odnalazł ją w odpowiedniej chwili i zawiózł do fabryki, w której sam pracował. Tam właśnie pracowała duża ilość Naznaczonych, którzy uciekli przed bezwzględnym systemem. Sielanka niestety nie trwała długo, gdyż w ich szeregach ukrył się zdrajca. Zdruzgotana kolejną ludzką porażką nie poddała się i zgodnie z oczekiwaniami stanęła na czele tych, którzy nie zgadzali się z wątpliwymi decyzjami stojącego na straży doskonałości Trybunału.
 
Bohaterowie 9/10
 
Celestine pomimo młodego wieku w końcu okazała się godną przywódczynią. Jednocześnie jest człowiekiem z krwi i kości, który boleśnie odczuwa swoje porażki i cieszy się każdym, nawet najdrobniejszym sukcesem. Dzięki empatii i logice stała się wzorem do naśladowania. Jej determinacja jest godna podziwu. W tej ciężkiej walce jej dobrowolnym towarzyszem stał się Carrick Vane, który był świadkiem wypalania jej wszystkich Skaz. Obiecał, że ją znajdzie i dotrzymał słowa. Pomimo tego, że jest to człowiek nieufny i bardzo zamknięty w sobie nie opuszcza jej. Stał się nie tylko przyjacielem i doradcą, ale również partnerem. „Wielki zły” to nieustannie sędzia Bosco Craven, który przez swoją arogancję wpadł w nie lada tarapaty, a teraz pozostało mu tylko dalej plątać się w sieci kłamstw, które sam rozsiał. Oczywiście nie widzi swoich błędów i uważa, że nie ma za co przepraszać. Sędzia Sanchez również okazała się inna niż wydawałoby się czytelnikowi. Kiedy stanęła przed wyborem: naprawić zło, które wyrządziła, a chronić własną skórę - nietrudno zgadnąć co wybrała. 
 
Styl 10/10
 
Cecelia Ahern niezmiennie pisze w sposób, które porusza czytelnika. Książkę czyta niezwykle przyjemnie, pomimo sytuacji, które są opisywane. Widzimy wszystko oczami Celestine i czujemy to, co ona czuje. Ogrom uczuć, który autorka przekazuje potrafi przytłoczyć, ale dzięki temu jej książki są po prostu niezwykłe.
 
Ocena końcowa 10/10
 
„Doskonała” to wspaniała kontynuacja i zakończenie „Skazy”. Jak każda książka Cecelii Ahern zawiera w sobie ogrom prawd życiowych, nad którymi czytelnik choćby nie chciał to i tak się zastanowi. Zapewne to jest sekret książek autorki, którymi zyskała serca wielu czytelników na całym świecie, w tym i moje. Zakończenie „Doskonałej” jest doskonałym zakończeniem tej wyjątkowej opowieści.
Zdecydowanie polecam „Doskonałą” jako książkę o życiu, trudnych wyborach i o ludziach – zarówno tych dobrych, jak i tych złych, których każdy z nas spotyka na swojej drodze.
Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję wydawnictwu Akurat oraz Business & Culture.
- Frey

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka