środa, 2 marca 2016

Gnomy

W obecnych czasach nietrudno o bliskie spotkanie z gnomem – wystarczy wybrać się na przechadzkę po ogródkach a jest więcej niż pewne, że nasze oczy ujrzą „coś” co zwiemy „gnomami ogrodowymi”. Są one najbardziej rozpowszechnione Stanach Zjednoczonych i Europie, jednakże w Polsce zwiemy ich krasnalami i są oni kuzynami omawianych gnomów. W większości przypadków noszą one czerwone czapeczki i jak to figurki gipsowe – są nieruchome. Jeśli jednak okaże się, że właścicielami posesji są czarodzieje z krwi i kości to może nas spotkać nie lada niespodzianka, gdyż wtedy gnomy takowe będą grasowały niczym śmiertelnicy na wyprzedażach. Tak żywe i skłonne do figli istoty zwykło się traktować jak zarazę ogródkową i rada jest jedna – należy się ich pozbyć.
 
Do końca nie wiadomo skąd wzięło się przeświadczenie, że gnomy upodobały sobie właśnie ogrody. Według niektórych były one stawiane jako rzeźby, które miały za zadanie witać gości u wrót domostwa. W późniejszych czasach jednak przybrały one charakter bardziej osobisty. Tak czy inaczej, ja osobiście skłaniam się do folkloru, w którym to gnomy od zawsze miały powiązanie z ziemią.
 
W niemieckich legendach gnomy podobnie jak krasnale mieszkają na terenach podziemnych, szukają cennych metali i minerałów, a także pilnują skarbów. Ciekawostką jest na pewno to, że gnomy potrafią się poruszać pod ziemią bez pomocy tuneli (!) – magia czy coś w tym stylu… Istoty te cechuje dobrotliwie usposobienie i pracowitość. Z reguły przedstawiane są jako staruszkowie z garbem lub czymś innym, co na pewno nie zagwarantowałoby im „okładek” poczytniejszych czasopism. Skóra gnomów jest zwykle w odcieniu brunatnym lub ziemistym, dzięki czemu maskują się lepiej niż kameleony, gdyż w razie nieprzyjemnej sytuacji po prostu „stapiają się” z pniami drzew lub ziemią.
 
Wśród wielu podań i legend o gnomach trafia się również na takie, które twierdzą, że pomimo tego, że natura przystosowała je do terenów podziemnych to bardzo dobrze się one czują na powierzchni ziemi. Aczkolwiek „wybitni znawcy” gnomów są przekonani, że jeśli promienie słoneczne spotkają się z ich skórą to na wieki zostaną przemienieni w kamień (znajomy motyw?). Jeśli rzeczywiście jest to prawda to może się okazać, że niektóre z gnomów ogrodowych to prawdziwe gnomy, które „przesadziły” ze słońcem.
 
 
 
- Frey

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

statystyka